تخمیر سرد:

قند موجود در آرد توسط مخمر موجود در خمیر در دمای +25 درجه سانتی گراد مصرف شده که این مطلب باعث تخمیر خمیر میشود ؛در این دما یعنی دمای محیط دی اکسید کربن با سرعت بیشتری نسبت به دما های سرد تر تولید شده که باعث میشود زمان تخمیر کاهش پیدا کند، همین مطلب به طور عکس در تخمیر با دمای پایین صادق میباشد که  به علت طولانی شدن فرایند تخمیر یه سری ترکیبات طعم دهنده عالب به خمیر اضافه میکند.
مقدار گازی که در تخمیر در دمای محیط (+25) ایجاد میشود قادر به پرکردن یک بادکنک متوسط در مدت 3 ساعت بوده و این در حالیست که  در تخمیر سرد این مقدار حجم گاز حتی در 20 ساعت هم ایجاد نخواهد شد.نتیجه این کاهش عملکرد مخمر ها فقط باعث ایجاد خفره های بزرگتر ،بافتی متخلخل تر و بهبود طعم نان میشود.
تخمیر سرد گروه صنعتی فریمان از فرایند تخمیر جلوگیری نمیکند و فقط باعث کند شدن آن میشود.
از جمله اقداماتی و الزاماتی که بایستی برای یه مجموعه ی تمام حرفه ایی تولید نان های حجیم و نیم حجیم ،صورت گیرد داشتن یک سیستم تخمیر حرفه ایی گروه صنعتی فریمان بوده که تنها با بهره جویی از سیستم التراسونیک و مهسازی توانسته علاوه بر متعادل نمودن فضای گرمخانه امکان تخمیر سرد را برای مشتریان خود فراهم سازد.

از فواید تخمیر سرد:

  1. نشاسته ها کاملتر هیدراته شده و سبکه گلوتنی بیشتر ایجاد میشود.
  2. قابلیت کشسانی بیشتر و بهتری که به خمیر میدهد منجر به ایجاد حباب های بزرگتر در خمیر میشود.
  3.  افزایش طعم دهندگی خمیر در اثر تبدیل هیدروکربن ها ی آرد به قند.
  4. تخمیر سرد در دمایی بین 3-4 درجه سانتی گراد صورت گرفته که زمانی بین 18 -48 ساعت نیاز دارد.


گروه صنعتی فریمان باردیگر با توسعه ی تحقیقات و به کارگیری علم به روز در صنعت تولید نان های صنعتی،توانست سهم عمده ایی از فر های پخت نان و شیرینی را به همراه دستگاه های تخمیر تمام حرفه ایش به بازار جهانی عرضه کند که نتیجه ی آن از کاهش ضرایب خطای دستگاه های این مجموعه گرفته، تا ارتقای کیفیت پخت نان هایی با حساسیت بالا همانند باگت و مکدونالد و ... میباشد.
(فریمان برای ارتقای کیفیت محصولات خود هیچ گاه از حرکت نمی ایستد و همواره در تکاپو بوده تا فر های پخت نان و شیرینی خود را به بالاترین حد از تکنولوژی و ماندگاری برساند)