فر گردان یا طبقاتی؟!

از زمانی که فر های پخت اتوماتیک وارد ایران شد همواره بحث و جدال بر سر انتخاب فر گردان یا فر تخت(طبقاتی) بوده و همواره تولیدی های کوچک نان فانتزی که دو پارامتر محدودیت فضا و سرمایه  دلیل اصلی کوچک بودن تولیدیشان بوده به دلایلی که مطرح گردید تصمیم بر سر انتخاب فر گردان و فر طبقاتی از سخت ترین تصمیمات   یک فانتزی کار و کارگاه دار بوده و هست که در اینجا قصد داریم به یک سری محسنات و معایب دو مدل از دستگاه ها بپردازیم و در انتها به فناوری و رویکرد علمی گروه صنعتی فریمان پرداخته که همواره در تلاش بوده تا با فناوری های در دست و تلفیق دانش و تجربه ، خدمتی به نانوایان عزیز و تمامیه مصرف کنندگان تولیدات نانوایان ، کرده باشد.
در ابتدا به برسی عملکرد فر های طبقاتی پرداخته و معایب و محاسن  این مدل میپردازیم .
 

محاسن فر های طبقاتی بخاردار:

این مدل از دستگاه ها به علت محدود بودن محفظه و سطح ارتفاعی کوتاهی که داشته قابلیت نگهداری دما و مقدار رطوبت بالای را داشته و با باز شد درب محفظه برای خروج محصول و جایگزینی با محصول پخته نسده حجم چشم گیری از رطوبت و حرارت خارج نشده و این مطلب سهم به سزایی در پخت نانی نرم با رنگی طلایی دارد و از ان مهم تر در این مدل از فر های طبقاتی، بخاری که در ابتدای کار به محفظه تزریق میشود میتوان گفت تا انتهای پخت چیزی حدود 50 درصد ار حجم بخار به دلایل مطرح شده که اصلی ترین آن کوتاه بودن ارتفاع طبقه میباشد ؛در محفظه باقی میماند که این مساله از اصلی ترین دلایل انتخاب فر طبقاتی نسبت به فر گردان توسط فانتزی کاران محترم بوده که نان خروجی از فر طبقاتی نسبت به اکثر فرهای گردان بخاردار؛ نرم تر، طلایی تر و حجیمتر میباشد و این مستقیما بر کیفیت نان و میزان فروش آن کارگاه اثر گزاربوده. پس میتوان تنها دلیل انتخاب فر طبقاتی را در سه مورد
  • نان طلایی تر
  • نان نرم تر برای اغذیه فروشی ها 
  • نان حجیمتر  خلاصه کرد .
     

معایب فر طبقاتی بخاردار:

این دستگاه با توجه به خاطر جمع بودن کارگاه دار از رضایت مشتریان اغذیه فروش از نرمی نان بخصوص نان باگت توانسته در حداقل 80 درصد کارگاه ها جای بگیرد ولی افزایش روزمره ی هزینه ها و متریال و از آن طرف کاهش قدرت خرید مصرف کننده و متعاقبا کاهش حاشیه سود کارگاه دار، باعث شده که فانتزی کاران به فکره هزینه های جاری کارگاه خویش باشند .
هزینه هایی از قبیل مصرف بالای گاز و یا سوخت دستگاه های طبقاتی نسبت به فر های گردان، یکی از معایب این دستگاه ها است. فضای اشغالی از محیط کارگاه از جمله مهمترین ها بوده و راندمان پایین فر های طبقاتی نسبت به فر های گردان بخاردار و افزایش هزینه ی نیروی انسانی، از عمده مشکلات دارندگان فر های طبقاتی میباشد.
افزون برموارد بالا تنوع پخت محصولات با فر های گردان بسیار بالاتر از فر های طبقاتی بوده که میتوان از معایب فر های طبقاتی به حساب آورد.
 

محسنات فر های گردان بخاردار:

این دستگاه ها از ابتدا بیشتر برای مصارف قنادی و شیرینی پزی مورد استفاده قرار گرفت ولی با توجه به مشکلات فر ها طبقاتی کم کم فانتزیکاران به این مدل دستگاه روی اوردن که به طور خلاصه کاهش مصرف گاز ،کاهش مصرف برق ،کاهش اتلاف زمان و افزایش راندمان ،کاهش نیروی انسانی و افزایش تنوع محصولات پخت شده ،از عمده محسنات فر های گردات بخاردار بوده است.
 

معایب فر های گردان بخاردار:

همانطور که در بالا به صورت پراکنده ذکر شد، این دستگاه به علت کاهش دما در باز دشن درب دستگاه و از بین بردن رطوبت به علت گردش هوا در درون فر به طور مکانیسم سیستمی و به علت ضعف تولید کنندگان فر، به شکل عملی ؛باعث کاهش نرمی نان های حجیم و به طور خاص نان باگت و کاهش براقی نان به علت ضعف در سیستم رطوبت ساز در این سالیان که فر های گردان بخاردار تا حدودی در کنار فر های طبقاتی امده ،شده اشت.
 

فر های گردان گروه صنعتی فریمان:

گروه صنعتی فریمان با تلفیق این دو دستگاه توانسته دستگاهی طراحی کند که محسنات فر های گردان و طبقاتی را در کالبد فر گردان   خلاصه کند و با ایجاد سیستمی بسیار هوشمند در حین فرایند پخت، باعث شود اولا پف نان که ناشی از حرارت دیدن مخمر ها بوده ، به حداکثر میزان خود رسد و ثانیا با دارا بودن سیستم رطوبت سازی بسیار قوی ،کدر بودن رنگ نان ها فر گردان را با رنگ براق نان های فر طبقه ایی عوض کند و نانی با لطافت بالا و رنگی براق   را به فانتزیکار عزیز تحویل دهد.
به طور خلاصه از فریمان توانست فر گردانی تولید کند که نانی نرم و لطیف بارنگی براق و روشن تولید کند که علاوه بر کاهش هزینه های فانتزی کاران،راندمان کاری این دوستان را بالابرد.